Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę?

drukarki

W dzisiejszych czasach producenci oferuję trzy główne rodzaje drukarek. Mowa tutaj oczywiście o drukarkach igłowych, atramentowych i laserowych, które w ostatnim czasie cieszą się największym zainteresowaniem. Warto poznać największe zalety i wady poszczególnych modeli, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Czym charakteryzują się poszczególne drukarki?

Drukarki igłowe mogą pochwalić się bardzo dużą ekonomicznością, dlatego też wielu użytkowników korzystało z ich dobrodziejstwa. Największą wadą sprzętu igłowego jest głośna i długa praca. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale drukarki igłowe w dalszym ciągu można spotkać w wielu firma, które wykorzystują je na przykład do drukowania faktur na papierze samokopiującym. W Polsce najpopularniejsza jest jednak drukarka atramentowa, która wybierana jest nie tylko przez firmy, ale również przez użytkowników domowych. W atramentówkach druk odbywa się oczywiście poprzez nanoszenie na papier niewielkich kropelek atramentu. Dużą zaletą drukarek atramentowych jest to, że pozwalają drukować nie tylko w odcieniach szarości, ale również w kolorze. Jedyną wadą są dość wysokie koszty eksploatacji. Drukarki laserowe co prawda są dość drogie przy zakupie, ale na późniejszej eksploatacji można sporo zaoszczędzić.

drukarkiSzybkość drukowania

Przy wyborze nowego sprzętu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szybkość drukowania. Jest to bardzo ważny parametr przede wszystkim dla tych firm, które dziennie drukują bardzo wiele stron. Większość producentów podaje prędkość drukowania pod symbolem – ppm (ilość stron na minutę). Pamiętać należy również i o tym, że drukarki zdecydowanie wolniej drukują w kolorze.

Połączenie drukarki z komputerem

W dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób drukarka jest podłączona z komputerem. Jeszcze kilka lat temu królował przede wszystkim popularny port LPT. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie drukarki wyposażone są w wifi czy kable USB, dzięki którym przesyłanie danych jest bardzo szybkie. Nie można zapominać również i o tym, że wiele drukarek umożliwia nawiązanie połączenia bezprzewodowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza, jak z drukarki korzysta wielu użytkowników.

Czytaj także