Czy warto kupować oryginalne tusze do drukarek?

oryginalne tusze vs zamienniki

Czy warto kupić oryginalny tusz? To pytanie zadał sobie pewnie nie jeden użytkownik drukarki po tym, jak fabrycznie zamontowany kartridż właśnie oznajmił, że skończył się tusz. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista i jednoznaczna. Najczęściej na decyzję wpływa cena oryginalnego tuszu, jakość wydruku i obawa przed utratą gwarancji lub uszkodzeniem drukarki. W tym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące tak wiele osób pytanie.

W tej chwili są trzy możliwości na wymianę tuszu:

  • wymiana na nowy oryginalny tusz,
  • uzupełnienie oryginalnego wkładu po zużyciu, wyczyszczeniu i ponownym napełnieniu,
  • wymiana na zamiennik – w pełni nowe tusze, ale nie wyprodukowane przez producenta drukarki.

Dlaczego oryginalne tuszę są droższe?

Wyższa cena oryginalnych tuszy wiąże się między innymi z kosztami pośrednimi produkcji jak badania i rozwój. Większe koszta biorą się także gwarancji, jaką producent nakłada na swoje produkty.

Tusz, a gwarancja drukarki

Powszechnie przyjęło się, mówić, że używanie zamienników do drukarek powoduje utratę gwarancji. O ile w przypadku oryginalnych tuszy sprawa jest oczywista, to przy zamiennikach trzeba powiedzieć jasno: nie, nie powodują utraty gwarancji. Dlaczego? Ponieważ nawet w przypadku awarii sprzętu, serwis musi wykazać, że winę za uszkodzenie ponosi oryginalny zamiennik. Takie przypadki to niezwykła rzadkość.

Jakość druku i wydajność

Na jakość wydruku i wydajność tuszu wpływa nie tylko sam tusz. Nawet jeśli zaopatrujemy naszą drukarkę w oryginalne produktye, trzeba pamiętać o właściwej konserwacji sprzętu. Smarowanie i czyszczenie głowic drukarki, pozwoli utrzymywać jakość wydruku na najwyższym poziomie przez długi czas.

Bardzo ważna kwestia to źródło, z którego zaopatrujemy się w tusze do drukarek. Zamienniki powinny być tak samo niezawodne, jak oryginalne wkłady. Sprawdzone sklepy mają jasno określone warunki zwrotów i gwarancji tuszy.