Domowa drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne laserowe?

wielofunkcyjne urządzenie laserowe

Posiadanie w domu drukarki staje się coraz częściej koniecznością, nie wspominając już o biurach, w których bez drukarki nie da się praktycznie funkcjonować. W większych miastach, tzw. punkty XERO umożliwiają skorzystanie z wielofunkcyjnych urządzeń do drukowania, natomiast są one często czynne w godzinach naszej pracy, przez co korzystanie z ich usług może być problematyczne. Dlatego posiadając własną drukarkę na pewno zaoszczędzimy na czasie i nerwach.

Decydując się na zakup domowego urządzenia do drukowania trzeba zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Na samym początku powinniśmy przede wszystkim przemyśleć do czego tak naprawdę będziemy wykorzystywać drukarkę. Do podstawowych czynności takich jak zwykły wydruk z pewnością wystarczy nam prosta domowa drukarka. Na potrzeby skanowania, kserowania dokumentów i do bardziej zaawansowanych zadań niezbędne będzie wielofunkcyjne urządzenie.

Jakie możliwości daje domowa drukarka?

Decydując się na jakąkolwiek drukarkę pierwsze co przychodzi na myśl to kwestia ceny samego urządzenia oraz koszta związane z dalszą eksploatację, czyli m.in. koszt druku jednej strony. Domową drukarkę kupimy już nawet od 100 złotych, natomiast ich cena zależy od kilku cech m.in. takich jak technologia druku, maksymalna szybkość druku w czerni oraz kolorze.

Proste domowe urządzenia do drukowania możemy wyróżnić ze względu na technologię druku: atramentowa lub laserowa. Drukarka atramentowa umożliwia nam dobrej jakości wydruk monochromatyczny i kolorowy, a nawet wydruk zdjęć, natomiast w większości przypadków laserowych drukarek jesteśmy skazani tylko na wydruk monochromatyczny.

Zaletą domowej drukarki jest jej niewielki rozmiar, co jest istotną kwestią przy małych pomieszczeniach.

Większe możliwości z urządzeniem wielofunkcyjnym laserowym

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe może okazać się niezbędnym narzędziem przy prowadzeniu przedsiębiorstwa, jak i zarówno do użytku domowego. To wszystko co posiada domowa drukarka to tylko podstawowe funkcje, które zawiera urządzenie wielofunkcyjne.

Wielofunkcyjne drukarki laserowe umożliwiają nam przede wszystkim wydruk monochromatyczny, kopiowanie oraz skanowanie dokumentów. Stosunkowo niewielkie urządzenie wielofunkcyjne jest świetnym rozwiązaniem dla osób, u których biurko nie jest w stanie pomieścić kilku osobnych sprzętów takich jak drukarka, skaner czy kserokopiarka. Tego typu sprzęt coraz częściej posiada także możliwość drukowania za pośrednictwem WIFI lub bezpośrednia za pomocą pendrive’a.

Cena tego typu drukarki jest znacznie wyższa od drukarki domowej, natomiast jest to tańsza opcja, niż osobny zakup m.in. kserokopiarki, skanera i drukarki. Koszt poniesiony na zakup tego typu urządzenia może okazać się dobrą inwestycją, ponieważ eksploatacja urządzeń wielofunkcyjnych laserowych jest zazwyczaj tańsza od domowych drukarek atramentowych.