
Druk atramentowy jest obecnie stosowany w wielu dziedzinach życia. W związku z czym konieczne było opracowanie wiele rodzajów farb do druku atramentowego. W drukarkach atramentowych stosuje się dwa rodzaje tuszy. Tusz barwnikowy ma postać jednorodnego płynu, który jest zdolny do tworzenia maleńkich kropli, co pozwala uzyskać wydruk o bardzo dobrej jakości. Jest mało odporny na działanie zewnętrznych czynników, przez co można go bardzo łatwo zmyć wodą. Z kolei tusz pigmentowy zawiera stałe cząstki nazywane pigmentami. Tusz tego typu odporny jest na czynniki zewnętrzne czyli np. działanie promieni UV czy tarcie.
Chemiczny skład tuszy do drukarek
W recepturze tuszy do drukarek znajdziemy m.in. wodę i pigmenty, których cząstki stworzone są z tysięcy pojedynczych, specjalnie dobranych molekuł. Są to substancje, takie jak: związki chelatowe, polimery, koagulanty, substancje higroskopijne, anti-curle, konserwanty, anti-kogationy czy humektanty. Oryginalne tusze do drukarek posiadają w swoim składzie również rozpuszczalniki, środki powierzchniowo czynne oraz zwilżające. Skład tuszy to także substancje pochłaniające wilgoć, jak i środki owadobójcze, bakteriobójcze, filtr UV, inhibitor wolnego rodnika czy antyutleniacz. Wszystkie te wymienione składniki decydują o najwyższej jakości wydruków.
Jak uzyskać wysoką jakość wydruków?
Przykładowo oryginalny tusz hp 650 stosowany jest w drukarkach wielofunkcyjnych z serii Deskjet Ink Advantage. Urządzenia te pracują w oparciu o dwa wkłady atramentowe – tusz HP 650 (czarny) oraz tusz HP 650 (kolor). Charakteryzuje się najwyższą jakością, dzięki czemu mamy pewność że nie uszkodzą nam naszej drukarki i zapewnią wysokiej klasy wydruki. Drukowanie z oryginalnym tuszem gwarantuje wyrazistość oraz właściwe nasycenie barw. Warto kupować oryginalne tusze do drukarek, gdyż produkowane są w całości z nowych części, które nigdy nie były wcześniej wykorzystywane. Są poddawane licznym kontrolom i testom, a sam tusz jest sprawdzany pod kątem wielu czynników.